İranlılar Gözaltında Bir Ölümden Fazlasını Protesto Ediyor

iranlilar-gozaltinda-bir-olumden-fazlasini-protesto-ediyor

Mahsa Amini İran’ın Kürdistan eyaletindeki memleketi Saqqez’den ülkenin başkentini ziyaret ediyordu. Salı öğleden sonra, Tahran şehir merkezindeki bir metro istasyonundan çıktıktan sonra, Gasht e Ershad’a veya “rehber devriyeye” ait bir minibüse bindirildi. Devriyeler, İslam Cumhuriyeti’nde 1979 beri kanun olan kadın kıyafet yönetmeliğini uyguluyor.1979

yaşındaki çocuk, zorunlu başörtüsü veya başörtüsünü ihlal ettiği düşünülen diğer kadınlarla birlikte, “uygunsuz” görünümü hakkında ders verileceği kötü şöhretli “Vozara gözaltı merkezine” götürüldü. . Bunun yerine, gizemli bir şekilde öldü. Ardından gelen haykırışta, polis beceriksizce düzenlenmiş bir CCTV kaseti yayınladı. Amini’nin yavaş yavaş bir sandalyenin arkasına düştüğünü, ardından yere düştüğünü gösteriyor. Hastaneye kaldırılan kadın, Cuma günü komadan çıkmadan hayatını kaybetti.

Amini’nin ölümüyle ilgili net bir açıklama yapılmadı. Ancak, yetkililerin bir tane sağlamak için güvenilebileceğine dair herhangi bir güven de yok – insanlar Tahran çevresinde ve protestocuların göz yaşartıcı gazla dağıtıldığı Saqqez’deki cenazesinde öfkeyle sokaklara döküldüğü için hemen öyle göründükleri için endişeli. ve zorlama, geçmişte olan bir şey. Ülke, son birkaç on yılda masum siviller, gazeteciler ve ölümleri veya kaybolmaları iktidardakiler tarafından neredeyse hiçbir sorumluluk üstlenmeden çözülmeyen siyasi aktivistler de dahil olmak üzere yüzlerce İranlının hayatına mal olan pek çok olayın tanıdık bir sonucu.

Amini’nin davasında, bazı tanıklar onun gözaltında kalp krizi geçirdiğini öne sürüyor. Diğerleri – ahlak polisi arasında yaygın olan şiddetli tacize aşina – minibüste çarpma veya güç kullanma olasılığına atıfta bulunuyor. Ailesi, Amini’nin felce neden olan “önceden var olan koşullardan” muzdarip olduğu yönündeki hükümet iddiasını reddediyor. Kasra hastanesi tarafından şimdi silinen bir Instagram gönderisinde, varışta beyin ölümü gerçekleştiği ilan edildi.

Ancak ölümünün detayları belki başka bir noktada ikincil: Geri dönüşü olmayan bir kayıp daha. İran rejiminin vatandaşlarının, özellikle de gençlerinin güvenliğini, güvenliğini ve refahını sürekli olarak hiçe saymasının bir başka örneği olarak hizmet ediyor. Soruşturmalar, dolambaçlı anlatılar ve haksızlığın amansız inkarları, hayatı her zaman var olan bir ahlaki hayal kırıklığı, dini kayıtsızlık durumunda yaşayan 1979 milyonlarca vatandaş arasında kalan güvenin her zerresini sildi. ve finansal umutsuzluk. İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, İçişleri Bakanı’na Amini’nin ölümüyle ilgili kapsamlı bir soruşturmayı denetlemesi talimatını verdi. Ama son aylarda ahlak polisine daha fazla teyakkuz emri veren Raisi’nin hükümetiydi. sözde “Fati (Fatimah’ın kısaltması) Komandolar” – İranlıların nesiller boyu bu iğrenç kurumun kadın subaylarına atıfta bulunmak için kullanılan, devrim sonrası konuşma dilinde kullanılan bir terim. Uzun siyah peçeleri, kaba tabiatları ve küstah üslubu, milyonlarca sıradan İran vatandaşı ile eldeki herhangi bir araç ve önlemle iktidara tutunan kalıcı bir azınlık arasındaki dramatik uçurumu yansıtıyor.

Bir genç olarak onlarla tek karşılaşmamda hissettiğim eşsiz dehşeti asla unutmayacağım. Hafif bir dudak parlatıcısı ve allık sürmüş, parlak bir şal ve uzun siyah bir manto ile örtülmüş, Tahran’daki bir açık hava spor kompleksinde bir kız arkadaşımla yürüyordum. 20 yaşındaki erkek arkadaşım tutuklanma korkusuyla arkamızdan yürüyordu. Göz açıp kapayıncaya kadar iki kadın memur ilişkimizi sormak için önümüzü kesti. Ani bir endişe dalgasıyla çocuğu tanıdığımı inkar ettim; o da aynısını yaptı. Kız arkadaşımı ve beni bıraktılar ama ondan geride kalmasını istediler. Bir çıkış yolu bulmak için tenis takımını mazeret olarak kullandı ve tenis maçından yeni çıktığını ve eve dönüş yolunda olduğunu açıkladı.

Birçok detay. o öğleden sonra bir bulanıklık. Ama neredeyse 20 yıl sonra titreyen vücudumdaki soğuk ter, kız arkadaşımın renksiz yüzü ve çocuğun endişeli sesi her zaman var olan bir travma olarak kaldı.

Erdem ve ahlak direkleri inşa etmekten çok uzak olan “ahlak polisi”, on yıllardır nefret beslemekten, hileyi yaymaktan ve İslam’a karşı yaygın bir kızgınlık yaratmaktan başka bir şey yapmadı. Ağustos ayının sonlarında hükümet, kamuoyunda “başörtüsü kurallarını” çiğneyenlere para cezası uygulama planlarını açıkladı – bu, sistemin ikiyüzlülüğünü ve din ve erdem adına hiç bitmeyen para kazanma hilelerini daha da vurgulayan bir hareket.

İran’da başörtüsünün erdemine yürekten inanan, ancak rejimin şiddet içeren ve arkaik politikaları tarafından zorunlu olarak uygulanmasından nefret eden milyonlarca kadın olduğunu dünyanın anlaması gerekiyor. . Aynı şekilde, bir kalp atışında eşarbını kaybedecek milyonlarca İranlı kadın var. Ama seçim özgürlüğü için daha uzun. bir atkı. Halkın öfkesi, vatandaşlarına yönelik ikiyüzlülük, yolsuzluk ve ortaçağ uygulamalarına gömülü bir sisteme karşı köklü bir yorgunluğu ve öfkeyi yansıtıyor.

Amini’nin ölümünden birkaç gün önce, raporlar ortaya çıktı. İran’ın Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı’nın oğlunun, Kanada’da sanal özel ağlar (VPN) satmak için bir şirket kurduğunu söyledi. VPN’ler uzun süredir milyonlarca İranlı tarafından çevrimiçi filtreleri ve rejimin interneti kontrol etme konusundaki katı ve aslında artan çabalarını atlamak için kullanılıyor, bu suçlamalar hükümetin elbette yalanladığı suçlamalar.

İnternet, elbette, yüzsüz iç yolsuzluk, kötü yönetim, zimmete para geçirme, adam kayırmacılık ve uluslararası yaptırımlar nedeniyle en temel fırsatlardan yoksun bırakılan milyonlarca İranlı genç için en azından sanal bir “kaçış” sağlıyor. Yine de yüzlerce mevcut ve eski hükümet yetkilisi ve içeriden birinin çocukları fiziksel olarak ülkeyi terk etti ve Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Birleşik Krallık’ta rahat bir şekilde yaşıyor ve zaman zaman yurt dışında geziyor. Kırk yıldır zorunlu dini inançları insanların yaşamlarına zorla beslemek, bazı yönlerden kontrolden çıkmış, fahişeliğin, seks ticaretinin, uyuşturucu ve alkol kullanımının, kumarın ve yolsuzluğun feci bir yaygınlığıyla boğuşan bir toplum üretti. Bugün, ahlak polisinin her gün insanların hayatlarını alt üst ettiği bir ülkede, ülke çapında restoranlarda ve sokaklarda pezevenklerin ve fahişelerin serbestçe dolaştığını görüyorsunuz.

Bu sadece değil. başörtüsü hakkında. İranlı kadınları ve kızları başörtülerini çıkarmaya teşvik ederek Batı’nın rahatlığından değişimi kışkırtma çabaları sonuçsuz kaldı ve çoğu zaman zaten hoşgörüsüz bir rejim tarafından daha sert baskılara yol açtı.

Ancak, Bu baskıcı aygıtı baltalamanın etkili bir yolu, ülkenin sıradan vatandaşları ile yönetim düzenini birbirinden ayırmaya yardımcı olacak politikalar izlemenin ve ülkenin en güçlü varlığı olan canlı gençliğiyle kültürel ve ticari bağları güçlendirmenin yollarını bulmak ve onlara yardım etmektir. büyümek, gelişmek ve bir gün yakında ayrılmak için ihtiyaç duydukları sivil ve politik araçları inşa etmek için dünyanın geri kalanıyla bağlantı kurmanın yollarını bulun.

Bize ulaşın [email protected]

Bize ulaşın [email protected]

Related posts

Leave a Comment