Fiona Kasırgası Dominik Cumhuriyeti'ni Vurdu

fiona-kasirgasi-dominik-cumhuriyeti'ni-vurdu

(HAVANA) – Fiona Kasırgası, tüm Porto Riko’da elektriği kestikten sonra Pazartesi günü Dominik Cumhuriyeti üzerinde kükredi ve valinin “felaket” olduğunu söylediği hasara neden oldu. Birçok insan su hizmetinden yoksun kaldı.

Ölüm bildirilmedi, ancak ABD topraklarındaki yetkililer, hala devam eden genişleyen bir fırtınanın tam kapsamını bilmek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Pazartesi günü Porto Riko’da sağanak yağış bekleniyor.

Adanın Ulusal Hava Servisi ofisi, Porto Riko’nun güney-orta kesimlerinde ani sel meydana geldiğini söyledi ve tweetledi, “DERHAL DAHA YÜKSEK YERLERE TAŞININ ”

38 inç’e kadar (1989 Porto Riko’nun bazı bölgelerine santimetre) yağmur yağdı ve tahminciler 4 ila 8 inç daha düşebileceğini söyledi – belki de 85 bazı yerlerde inç – fırtına uzaklaşsa bile.

38 kadar inç (38 santimetre) doğu Dominik Cumhuriyeti için öngörülmüştü, burada yetkililer çoğu insana işten evde kalmalarını söyledi, limanları kapattı ve yasaklandı plajların kullanımı.

“Önemli San Juan’daki Ulusal Hava Durumu Servisi’nden meteorolog Ernesto Morales, insanların bunun bitmediğini anladığını söyledi.

Vali Pedro Pierluisi, “Gördüğümüz hasarlar felaket” dedi.

Bölgenin su ajansı bildirdi çalkantılı su veya elektrik kesintisi nedeniyle birçok bölgeye ev içi hizmeti kestiğini bildirdi.

Pazartesi günü şafaktan önce, yetkililer kuzey sahil kasabası Catano’nun su basmış sokaklarında bir tekneyle gezindi ve pompaların çöktüğü konusunda insanları uyarmak için bir megafon kullandı ve onları bir an önce tahliye etmeye çağırdı.

Yetkililer en az 1,300insanlar geceyi adanın karşısındaki barınaklarda geçirdi.

Kahverengi sular sokaklardan evlere akın etti ve Porto Riko’nun güneyindeki bir havaalanı pistini tüketti.

Fiona da asfaltı yollardan söktü ve Utuado’nun merkezi dağ kasabasında, polisin, Maria Kasırgası’nın 2017 Kategori 4 fırtınası olarak vurmasından sonra Ulusal Muhafızlar tarafından kurulduğunu söylediği bir köprüyü kaldırdı.

Fırtına, kuzey sahil kasabası Loiza’daki Nelson Cirino da dahil olmak üzere evlerin çatılarını da yırttı.

“Uyurken oluklu metalin uçtuğunu gördüm, ” dedi yağmurun eşyalarını ıslatmasını ve rüzgarın rengarenk perdelerini havaya savurmasını izlerken. Dominik Cumhuriyeti’nde Samana’nın mil (15 kilometre) güneydoğusunda, maksimum sürekli rüzgar ABD Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre Pazartesi sabahı mil 140 kph). Saat 8 mil 13 kph hızla kuzeybatıya doğru ilerliyordu.

Tropik fırtına- kuvvetli rüzgarlar merkezden 220 mil (100 kilometre) uzadı.

Tahminciler, fırtınanın öğleden sonra Atlantik üzerinde ortaya çıkıp Salı günü Turks ve Caicos adalarının yakınından geçmesinin beklendiğini söyledi. Perşembe günü geç saatlerde veya Cuma günü büyük bir kasırga olarak Bermuda yakınlarında olabilir.

Fiona, ‘de adaya çarpan Hugo Kasırgası’nın yıl dönümünde Porto Riko’yu vurdu. bir Kategori 3 fırtınası olarak ve 2017’nın, bölgenin henüz tam olarak iyileşmediği yıkıcı Maria Kasırgası’nın yıldönümünden iki gün önce.

Bu kasırga yaklaşık 3,000 ölüme neden oldu ve elektrik şebekesini yok etti. Beş yıl sonra, 3’ten fazla 000 evin çatısı olarak hala sadece mavi bir branda var.

Yetkililer Pazartesi günü yetkinin 100,15’a iade edildiğini duyurdular. 3,2 milyon kişilik bir adada müşteriler, ancak elektrik dağıtım şirketi Luma, hizmeti tamamen eski haline getirmenin günler alabileceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden bir eyalet ilan etmişti. Fırtınanın gözü adanın güneybatı köşesine yaklaştığı için ABD topraklarında acil durum.

Porto Riko’nun sağlık merkezleri jeneratörlerle çalışıyordu – ve bunlardan bazıları başarısız oldu. Sağlık Bakanı Carlos Mellado, ekiplerin çok sayıda hastanın tahliye edilmesi gereken Kapsamlı Kanser Merkezi’ndeki jeneratörleri tamir etmek için koştuğunu söyledi.

Fiona daha önce Karayipler’in doğusunu dövmüş ve Fransız topraklarında bir kişiyi öldürmüştü. Yetkililer, Guadeloupe’nin evini sel basıp götürdüğünü söyledi.

Bize [email protected]

adresinden ulaşın

Related posts

Leave a Comment