Bu Dünya Liderleri Kraliçe Elizabeth'in Cenazesinde Olmayacak

bu-dunya-liderleri-kralice-elizabeth'in-cenazesinde-olmayacak

Dünyanın dört bir yanından dünya liderlerinin bir geçit töreni Pazartesi günü Londra’da vefat eden Kraliçe II. Elizabeth’e son saygılarını sunmak için iniyor 8 Eylül’de yaşında) .

Yaklaşık olarak 500 devlet başkanları, kraliyet ailesi ve diğer yabancı devlet adamları, Associated Press’e göre devlet cenazesine davet edildi. Westminster Abbey’de Kraliçe’yi dinlenmeye bırakmak için toplananlar arasında Başkan Joe Biden ve birkaç Pasifik liderinin katılması için ulaşım sağlayan Avustralya lideri Anthony Albanese de dahil olmak üzere Commonwealth’in dört bir yanından temsilciler yer alıyor. Yüzlerce İngiliz politikacı, gazi ve İngiliz yardım kuruluşu çalışanları da katılıyor.

Ancak herkes davetli listesine girmedi. Bazı ülkelerin liderleri davet edilmedi, diğerleri ise gitmemeyi tercih ediyor.

Devamını Oku:

Canlı İzle: Kraliçe II. Elizabeth’in Cenazesi

Diplomatik ilişkiler ve kamuoyu Sydney Üniversitesi’nde tarih alanında uzmanlaşmış kıdemli bir öğretim görevlisi olan Cindy McCreery’ye göre, Kraliyet Ailesi müsrif görünmek istemediği için maliyet de bir faktör olsa da, bazı rakamların dışlanmasında rol oynuyorlar. monarşi ve sömürgecilik.

Ağustos’ta hızla artan gıda fiyatları, mağaza fiyat enflasyonunubu yana en yüksek seviyesine itti. . Cuma günü, pound 09-ekonomik sıkıntıların ortasında ABD doları karşısında yılın en düşük seviyesi. İngiliz hükümeti cenazenin faturasını henüz açıklamadı, ancak vergi mükelleflerine milyonlarca dolara mal olması bekleniyor.

Kapasite başka bir kısıtlama. McCreery, Westminster Abbey’deki alanın yaklaşık 2 ile sınırlı olduğunu ekliyor, insanlar. Aile üyeleri ve Birleşik Krallık ileri gelenlerinin yanı sıra, Birleşik Krallık onuruna layık görülen kişilerin, Kraliçe’nin arkadaşları ve çalışanları ile birlikte katılabilmelerini sağlamak için baskı var. “Kesmeyi kimin yapmadığını düşünmeden önce, önceliğin hak eden insanların yapmasını sağlamak olduğunu hatırlamalıyız.” Bu nedenle, Donald Trump ve Barack Obama da dahil olmak üzere eski ABD başkanları, Çarşamba günü Washington DC’de düzenlenecek alternatif bir anma törenine davet edildi

Yas tutan biri, Lugansk Halk Cumhuriyeti Meydanı’ndaki Birleşik Krallık Büyükelçiliği duvarının yakınında Kraliçe II. Elizabeth’in portresini tutuyor, 9 Eylül 2022, Moskova, Rusya. Kremlin’den bir sözcü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in II. Elizabeth’in cenazesine uçma planı olmadığını söyledi

Katkıda Bulunan/Getty Images


Kraliçenin cenazesine birçok ülke davet edilmedi
1243181061

Ukrayna’nın işgali nedeniyle Kraliçe’nin cenazesine Rusya ve Beyaz Rusya’dan temsilciler davet edilmediği için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bulunmayacak. Rusya dışişleri bakanlığı, kayıp davetiyesini eleştirdi.

“Dünyada milyonlarca insanın yüreğine dokunan milli bir trajediyi jeopolitik amaçlar için kullanmaya ve ülkemizle hesaplaşmaya yönelik bu girişimi son derece ahlaksız buluyoruz. ”dedi bir Eylül’de basın bülteni. Londra’nın “fırsatçı amaçları doğrultusunda bölücü açıklamalar yaptığını” ekledi.

Devamını oku: Kraliçe Elizabeth’in Vefatı Bazı Ülkeleri İngiliz Monarşisiyle Bağlarını Değiştirmeye Zorlayabilir

Reuters’e göre Myanmar’ın liderleri de davet edilmedi. Güneydoğu Asya ulusunun ordusu 2021’da bir darbe düzenleyerek demokratik olarak-

BBC, Kuzey Kore, İran ve Nikaragua’dan büyükelçi göndermelerinin istendiğini ancak Suriye, Venezuela ve Afganistan’dan temsilciler göndermediğini söyledi. bir davet al. McCreery, İngiltere’nin ikinci ülkelerle tam diplomatik ilişkilere sahip olmadığına dikkat çekiyor.

Chinese Vice President Wang Qishan visits the British embassy in Beijing to mourn the passing of Queen Elizabeth II of the United Kingdom, Sept. 12, 2022. (Xie Huanchi/Xinhua via Getty Images)

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan, Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’in vefatının yasını tutmak için Pekin’deki İngiliz büyükelçiliğini ziyaret ediyor, Eylül , 2022.

Getty Images aracılığıyla Xie Huanchi/XinhuaKraliçe Elizabeth’in cenazesine davet edilen bazı liderler reddettiChinese Vice President Wang Qishan visits the British embassy in Beijing to mourn the passing of Queen Elizabeth II of the United Kingdom, Sept. 12, 2022. (Xie Huanchi/Xinhua via Getty Images) Chinese Vice President Wang Qishan visits the British embassy in Beijing to mourn the passing of Queen Elizabeth II of the United Kingdom, Sept. 12, 2022. (Xie Huanchi/Xinhua via Getty Images)

Diğerlerinin LCV-ed no. BBC’ye göre Çin Devlet Başkanı Xi Jinping cenazeye davet edildi, ancak onun yerine Çin Başkan Yardımcısı Wang Qishan’ı gönderiyor.

Bir Çin heyetinin, Kraliçe Westminster Hall’da yatarken ona saygı göstermesinin engellendiğine dair haberler çıktı. Şimdi Wang’ın katılımı, İngiltere’nin Sincan’daki hak ihlalleri iddiasıyla dört Çinli yetkiliye yaptırım uygulamasından sonra Çin’den yasaklanan bir grup İngiliz Muhafazakar parlamento üyesinin eleştirilerine yol açtı.

Xi’nin öncelikleri başka yerde yatıyor. Geçen hafta Kazakistan ve Özbekistan’a bir gezi yaptı ve burada diğer üyeleri Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan olan bölgesel bir güvenlik ve ticaret bloğu olan Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (SCO) toplantısına katıldı.

“Ona saygılarını sunacak arkadaşlarla birlikte olabilmek, büyük bir Batı demokrasisiyle ve diğer dünya liderleriyle ilişki kurmaktan çok daha önemli” diyor Steve Tsang. Londra Üniversitesi’ndeki SOAS Çin Enstitüsü. “Xi, SCO toplantılarının ayarını etkili bir şekilde ayarlayabilir, ancak Kraliçe’nin devlet cenazesinde İngiliz protokollerini takip etmesi gerekecek. Bunu yapmak için bir neden göremiyor” diye ekliyor.

Devamını oku: Ne Kraliçe II. Elizabeth’in Cenazesi Hakkında Bilmek )Kraliçe ile tanışan Katolik Kilisesi’nin başı Papa Francis 2021 Roma’da törene katılmaz. Vatikan’a göre, bunun yerine Vatikan diplomatı Başpiskopos Paul Gallagher gidecek.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye göre Muhafız. Ülkenin cumhurbaşkanı Droupadi Murmu onun yerine Hindistan’ı temsil ediyor. Kraliçe’nin öldüğü gün, durumunun kötü olduğu geniş çapta rapor edilmeden önce Modi, Hindistan’ı sömürge bağlarını bırakmaya çağırdığı bir konuşma yaptı.

Reuters, Suudi Arabistan Kraliyetinin Prens Muhammed bin Salman davet edildi ancak katılması beklenmiyor. İnsan hakları grupları, Suudi Arabistan’ın fiili hükümdarının davetini, hükümet eleştirmeni ve gazeteci Jamal Khashoggi’nin öldürülmesine karışması nedeniyle eleştirmişti. Reuters’e göre, Suudi Arabistan’ı bir devlet bakanı ve kabine üyesi olan Prens Turki bin Muhammed el Suud tarafından temsil edilmesi bekleniyor.

[email protected] adresinden Amy Gunia’ya yazın.

Amy Gunia’ya [email protected] adresinden yazın.