AI'lar neden garip karakterlerin kabus gibi görüntülerini yaratmaya devam ediyor?

ai'lar-neden-garip-karakterlerin-kabus-gibi-goruntulerini-yaratmaya-devam-ediyor?

Yazan Matthew Sparkes

Loab, bir AI görüntü oluşturucu tarafından tutarlı bir şekilde üretilen bir karakter

Süperkompozit/Twitter

Bazı yapay zekalar, bir metin istemi. Bu araçlar dergi kapaklarını göstermek ve sanat yarışmaları kazanmak için kullanıldı, ancak aynı zamanda çok garip sonuçlar da yaratabilirler. Garip yaratıkların kabus gibi görüntüleri, bazen kriptozoologların, ancak ana bilim adamlarının değil, bir yerde var olabileceğine inandıkları hayvanlardan sonra adlandırılan dijital kriptidler olarak bilinen ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu fenomen ulusal manşetlere taşındı ve sosyal medyada mırıldanmaya neden oldu, peki neler oluyor?

Hangi görüntüler oluşturuluyor?

Bir Twitter kullanıcısı, Craiyon olarak yeniden adlandırıldığından beri DALL-E mini adlı bir AI modelinden “crungus” kelimesinin görüntülerini oluşturmasını istedi. Çıktıların tutarlı teması onları şaşırttı: hırıltılı, kıllı, keçi benzeri bir adamın görüntü ardına görüntü.

Ardından koyu saçlı, kırmızı yanaklı Loab’ın görüntüleri geldi. ve eksik veya şekil bozukluğu olan gözler. Bir sanatçı tarafından oluşturulan bir dizi görüntüde, Loab gelişti ve her zamankinden daha rahatsız edici senaryolarda ortaya çıktı, ancak tanınabilir kaldı.

Bu karakterler keşfedildi mi? , icat mı yoksa kopya mı? görüntüler onların gerçek varlıklar olduğunun kanıtıdır.

Londra’daki Alan Turing Enstitüsü’nden Mhairi Aitken hiçbir şeyin gerçeklerden daha fazla olamayacağını söylüyor. “Ürpertici bir şeyden ziyade, bunun gerçekte gösterdiği şey, AI görüntü oluşturucu modellerinin bazı sınırlamalarıdır” diyor. “Korkunç iblisler hakkındaki teorilerin sosyal medya aracılığıyla yayılmaya devam etmesi ve halkın yapay zekanın geleceği hakkında hayal gücünü beslemesi muhtemelken, gerçek açıklamalar biraz daha sıkıcı olabilir.”

Aitken, bu görüntülerin insanlar tarafından yaratılan ve eğitim sırasında yapay zekalar tarafından üstlenilen uçsuz bucaksız metin, fotoğraf ve diğer verilerde yattığını söylüyor.

Crungus nereden geldi? New Scientist, AI’nın bir şekilde net bir görüntü oluşturabileceği uydurma kelimeler bulmaya çalışıyordu.

“Botta var olan şeyleri deneyen insanlar görmüştüm – ‘martıya binen üç köpek’ vb. – ama kulağa mantıklı gelen anlamsız sözler kullanan birini gördüğümü hatırlayamadım” diyor. “Kafamda somut bir şey gibi görünen bir şeyin tutarlı sonuçlar verip vermediğini görmek için yapay zeka botuna anlamsız bir kelime eklemenin eğlenceli olacağını düşündüm. Bir Crungus neye benzeyeceği hakkında hiçbir fikrim yoktu, sadece kulağa biraz ‘goblin’ geliyordu.”

YZ’nin Crungus’u yaratmadaki etkilerinin sayısı yüzlerce veya binlerce olsa da, muhtemel suçlular olarak gösterebileceğimiz birkaç şey var. Crungus adında bir karakterin yer aldığı ve Urban Dictionary’deki 700 kelimesinden bahseden bir dizi oyun var. “iğrenç” şeyler yapan bir canavarla ilgilidir. Kelime ayrıca, Avrupa’nın bazı bölgelerinde Noel’de yaramaz çocukları cezalandırdığı söylenen bir yaratık olan Krampus’tan da farklı değil ve iki yaratığın görünümü de benzer.

Mark Lee İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi, Crungus’un Craiyon’un gördüğü verilerin yalnızca bir bileşimi olduğunu söylüyor. “Sanırım orijinal şeyler ürettiğini söyleyebiliriz” diyor. “Ama önceki örneklere dayanıyorlar. Birden çok kaynaktan gelen harmanlanmış bir görüntü olabilir. Ve çok korkutucu görünüyor, değil mi?”

Loab nereden geldi?

)

Loab biraz farklı ama aynı derecede kurgusal bir canavar. Loab’ı oluşturan ve anonim kalmasını isteyen sanatçı Supercomposite, New Scientist’e şunları söyledi: Loab, ilginç sonuçlar elde etmek için isimsiz bir yapay zekanın çıktılarını trollemek için harcanan zamanın bir sonucuydu.

“Bir tür kara kutu olan bu sinir ağlarında ne tür kazalar olduğu hakkında çok şey söylüyor. ,” onlar söylüyor. “Her şey insanların oluşturduğu görüntülere ve insanların eğitim veri setini toplamaya ve düzenlemeye nasıl karar verdiğine dayanıyor. Yani makinede bir hayalet gibi görünse de, aslında sadece kolektif kültürel çıktımızı yansıtıyor.”

Loab, normal bir komuttan farklı olarak “olumsuz ağırlıklı bir komut” ile yaratıldı. , yapay zekaya kavramsal olarak girdiden mümkün olduğunca uzakta bir görüntü oluşturma talimatıdır. Bu olumsuz girdilerin sonucu tahmin edilemez olabilir.

Supercomposite, yapay zekadan “DIGITA PNTICS” yazısıyla bir logo veren “Brando”nun tersini yaratmasını istedi. Daha sonra bunun tam tersini istediler ve kendilerine bir dizi Loab görüntüsü verildi.

“Metin istemleri genellikle çok geniş çıktılara ve daha fazla esnekliğe yol açar” diyor Aitken. “Olumsuz bir istem kullanıldığında ortaya çıkan görüntüler daha kısıtlı olabilir. Bu yüzden bir teori, olumsuz yönlendirmelerin belirli görüntüleri veya bunların yönlerini tekrar etme olasılığının daha yüksek olabileceği ve bu, Loab’ın neden bu kadar ısrarcı göründüğünü açıklayabilir.”

Bu, halkın AI anlayışı hakkında ne diyor?

Telefonlarımızın kilidini yüzümüzle açmaktan bir başkasıyla konuşmaya kadar her şey için her gün AI’lara güvenmemize rağmen. Alexa gibi sesli asistanlar ve hatta banka hesaplarımızı dolandırıcılıktan korumak için, onları geliştiren araştırmacılar bile AI’ların nasıl çalıştığını gerçekten anlamıyor. Bunun nedeni, AI’ların biz onları nasıl yaptıklarını bilmeden bir şeyleri nasıl yapacaklarını öğrenmesidir. Sadece bir girdi ve çıktı görüyoruz, gerisi gizli. Aitken, bunun yanlış anlamalara yol açabileceğini söylüyor.

“AI, sanki bir şekilde büyülü veya gizemliymiş gibi tartışılıyor” diyor. “Bu muhtemelen siber uzayda yaşayan karakterler hakkında komplo teorileri veya mitler doğurabilecek birçok örneğin ilki. AI hakkındaki bu yanlış anlamaları ve yanlış anlamaları ele almamız gerçekten önemli, böylece insanlar bunların sadece bilgisayar programları olduğunu, sadece programlandıklarını yapan ve ürettiklerinin insan yaratıcılığının ve hayal gücünün bir sonucu olduğunu anlasınlar.”

“Bence ürkütücü olan şey, gerçekten bu şehir efsanelerinin doğmuş olması” diyor Lee. “Ve sonra çocuklar ve diğer insanlar bunları ciddiye alıyor. Bilim adamları olarak, ‘Bakın, gerçekten olan biten bu ve doğaüstü değil’ demeye çok dikkat etmemiz gerekiyor.”

Bu konularla ilgili daha fazla bilgi:

  • AI
  • 13121247 2022

    Related posts

    Leave a Comment